Az új internetbiztonsági szuperhős: Sango, a robotnindzsa

 


A Nemzetközi Távközlési Egyesület (International Telecommunication Union, ITU), mint a távközlésről és az információs technológiákról felelősen gondolkodó és aktívan tevékenykedő ENSZ szakosított szervezet 2020 nyarán adta ki új, az 5-12 éves korosztályt célzó Online Gyermekvédelmi Útmutatóit, amelyek alkalmazkodva a világjárvány nyomán bekövetkezett megváltozott helyzethez gyerekjogi szemlélettel és SANGO nevű kabalafigurával hívják fel a figyelmet a tudatos internethasználatra.

A legkisebbeknek szóló kiadvány igazi digitális képeskönyv, ahol 6 történet köré szőtt döntési helyzet várja a gyerekeket és az őket segítő felnőtteket az alábbi témákban: az online játékhoz való jog, az egészséges képernyőidő kialakítása, kifogásolható tartalommal való találkozás, a digitális eszközökkel történő tanuláshoz való jog, adatvédelem, egy felnőtt példamutató magatartása, aki a helyes médiahasználatra ösztönöz.

A Dolgozz Sangoval címet viselő munkafüzetben a 9-12 éves korosztály 11 témában találhat magának izgalmas feladatokat a digitális jogokon át a technikai védelemig. A két foglalkoztatóval való munkát segíti elő egy önálló Tanári Útmutató, aminek segítségével a pedagógusok kerülhetnek közelebb a digitális mindennapokhoz. A szülő – pedagógus számára egy hosszabb és rövidebb útmutató is készült, amely az aktuális helyzet és trendek bemutatása mellett konkrét javaslatokat tesz számukra, hogy hogyan segíthetik gyermekeiket, diákjaikat az online térben.  Az utolsó két kiadvány pedig az iparági szereplőket és a politikai döntéshozókat szólítja meg és hívja cselekvésre a biztonságos online környezet megteremtése érdekében.

A kiadványok magyar nyelvű fordítása dr. Baracsi Katalin az internetjogász, az Innovációs és Technológiai Minisztérium és a Digitális Jólét Program – Magyarország Digitális Gyermekvédelmi Stratégiája szakmai együttműködése révén valósult meg. Az Útmutatók ingyenesen elérhetőek és letölthetőek: dr. Baracsi Katalin, az internetjogász Facebook oldalról és a https://digitalisgyermekvedelem.hu/itu-cop weboldalról.

A Biztonságos, pozitív és értékes online élmények megteremtése mindannyiunk közös ügye!

Megjegyzések